Faqja Kryesore
Rreth AJLS
Numri i Tanishėm
Arkiva
2007 (Volumi 1)
2008 (Volumi 2, nr. 1)
2008 (Volumi 2, nr. 2)
2009 (Volumi 3, nr. 1)
2009 (Volumi 3, nr. 2)
2011 (Volumi 4, nr. 1)
2011 (Volumi 4, nr. 2)
2013 (Volumi 5)
2015 (Volumi 8)
Dėrgimi i Punimeve
Kontakti


Arkiva 2008 (Volumi 2, nr. 1)

Konferenca e Seksionit tė Drejtėsisė tė Institutit Alb-Shkenca u mbajt nė Tiranė nė ambientet e Hotel Tirana International me datė 1 dhe 2 shtator 2008 nė kuadėr tė Takimit tė Tretė Vjetor tė Institutit. Nė kėtė konferencė u paraqitėn njė numėr i madh punimesh nga autorė nga Shqipėria, Kosova dhe Maqedonia. Punimet u prezantuan nė kuadrin e tre paneleve.

Paneli i parė, nė temėn 'Reforma dhe ēėshtje tė tjera lidhur me sistemin gjyqėsor nė Kosovė dhe Shqipėri' u mbajt me datė 1 shtator. Dy panelet e tjera, pėrkatėsisht ai titulluar 'Ndikimi i profesioneve tė lira nė mirėfunksionimin e shtetit ligjor', si dhe 'Disa aspekte tė reformave tė nevojshme nė fusha tė veēanta tė drejtėsisė' u mbajtėn me datė 2 shtator.

Konferenca u zhvillua normalisht dhe prezantimet u shoqėruan me diskutime e pyetje tė shumta nga tė gjithė pjesėmarrėsit. Disa nga konkluzionet e rekomandimet e takimit nė lidhje me ēėshtjet e trajtuara ju pėrcollėn autoriteteve shtetėrore shqiptare pėr konsiderim.

"Relativizmi" i Lirisė sė Profesioneve tė Lira nė Funksion tė njė Shėrbimi "Absolutisht" nė tė Mirė tė Qytetarėve dhe nė Pėrputhje me Ligjin. Noteria
Prof. Asoc. Dr. Mariana TUTULANI-SEMINI

Abstrakt Abstrakt         Artikulli i plotė Artikulli i plotė     

"Relativizmi" i Lirisė sė Profesioneve tė Lira nė Funksion nė njė Shėrbimi "Absolutisht" nė tė mirė tė Qytetarėve dhe nė Pėrputhje me Ligjin: Zgjidhjet Alternative tė Mosmarrėveshjeve: Ndėrmjetėsimi dhe Arbitrazhi
Prof. Asoc. Dr. Arta MANDRO

Abstrakt  Abstrakt          Artikulli i plotė Artikulli i plotė     

Instituti i Avokatit- Roli i Tij pėr njė Proces Gjyqėsor tė Drejtė dhe tė Paanshėm
Dr. Juliana LATIFI

Abstrakt Abstrakt         Artikulli i plotė Artikulli i plotė     

Gjykatat e Kosovės - Ēfarė Ndryshimesh Urgjente Kėrkohen?
Arbėresha RAĒA - SHALA

Abstrakt   Abstrakt          Artikulli i plotė Artikulli i plotė     

Adoptimi-Mbrojtje Juridike pėr Fėmijėt pa Prindėr dhe pa Pėrkujdesje Prindėrore Sipas Legjislacionit tė RM-sė
Arta SELMANI

Abstrakt Abstrakt         Artikulli i plotė Artikulli i plotė     

[ back ]