Faqja Kryesore
Rreth AJLS
Numri i Tanishėm
Arkiva
2007 (Volumi 1)
2008 (Volumi 2, nr. 1)
2008 (Volumi 2, nr. 2)
2009 (Volumi 3, nr. 1)
2009 (Volumi 3, nr. 2)
2011 (Volumi 4, nr. 1)
2011 (Volumi 4, nr. 2)
2013 (Volumi 5)
2015 (Volumi 8)
Dėrgimi i Punimeve
Kontakti


Arkiva 2008 (Volumi 2, nr. 2)

Konferenca e Seksionit tė Drejtėsisė tė Institutit Alb-Shkenca u mbajt nė Tiranė nė ambientet e Hotel Tirana International me datė 1 dhe 2 shtator 2008 nė kuadėr tė Takimit tė Tretė Vjetor tė Institutit. Nė kėtė konferencė u paraqitėn njė numėr i madh punimesh nga autorė nga Shqipėria, Kosova dhe Maqedonia. Punimet u prezantuan nė kuadrin e tre paneleve.

Paneli i parė, nė temėn 'Reforma dhe ēėshtje tė tjera lidhur me sistemin gjyqėsor nė Kosovė dhe Shqipėri' u mbajt me datė 1 shtator. Dy panelet e tjera, pėrkatėsisht ai titulluar 'Ndikimi i profesioneve tė lira nė mirėfunksionimin e shtetit ligjor', si dhe 'Disa aspekte tė reformave tė nevojshme nė fusha tė veēanta tė drejtėsisė' u mbajtėn me datė 2 shtator.

Konferenca u zhvillua normalisht dhe prezantimet u shoqėruan me diskutime e pyetje tė shumta nga tė gjithė pjesėmarrėsit. Disa nga konkluzionet e rekomandimet e takimit nė lidhje me ēėshtjet e trajtuara ju pėrcollėn autoriteteve shtetėrore shqiptare pėr konsiderim.

Ridefinimi i Rolit tė Viktimės nė tė Drejtėn Penale Bashkėkohore Pėrmes Reformave Ligjore
Besa ARIFI

Abstrakt Abstrakt         Artikulli i plotė Artikulli i plotė     

Shteti Ligjor nė Shqipėri: Midis Aspiratės dhe Realitetit
Dr. Gentian ZYBERI

Abstrakt Abstrakt         Artikulli i plotė Artikulli i plotė     

Auditorėt Gjyqėsorė dhe Prokurorial, tė Nevojshėm pėr Drejtėsi tė Reformuar
Hydajet J. HYSENI

Abstrakt Abstrakt         Artikulli i plotė Artikulli i plotė     

Liria e Shprehjes apo Dinjiteti i Njeriut? Reflektime mbi Nismėn Legjislative pėr Depenalizimin e Fyerjes pėr Gazetarėt
Lorenc STOJANI, LL.M

Abstrakt Abstrakt         Artikulli i plotė Artikulli i plotė     

Ēėshtjet e Reformės nė Sistemin Gjyqėsor tė Kosovės
Mr.sc Rafet Haxhaj

Abstrakt Abstrakt         Artikulli i plotė Artikulli i plotė     

[ back ]